V septembri sa otvárajú dvere pre jeseň. Čo budeme robiť v záhrade?

V septembri to v záhrade vrcholí. Vzduchom sa nesie tiché šušťanie listov, vyfarbujú a dozrievajú posledné plody, aj počasie sa postupne mení na sychravé a o čosi chladnejšie. September nám oficiálne uzatvára leto a otvára dvere jeseni, ktorá je taktiež významným obdobím pre našu záhradu.

Zo zeleninových políčok zbierame už takmer všetku úrodu. Postupne oberáme rajčiaky, papriky, ale aj tekvice, cukety, patizóny, fazuľu, mrkvu, hlávkovú kapustu, kel, brokolicu, karfiol… Na prázdne záhony môžeme ešte vysievať zeleninu pre tohtoročný a budúci zber. Medzi tieto druhy patrí reďkovka, kôpor a zimný šalát. Starký Jojo odporúča veľmi chutnú maslovú odrodu reďkovky ´Burro gigante´, čo v preklade znamená Maslový obor, či prvotriednu odrodu ´Granát´ so sladkastou chuťou. Ideálnou voľbou výberu šalátu siateho je ´Winter Marvel´, ktorý je typický mimoriadnou odolnosťou voči chladu a mrazu. Podobne sa oplatí vysiať aj odrodu ´Biscia rossa´. Tento šalát má krásne otvorené hlávky s kučeravými chrumkavými listami. Ďalej môžeme na konci mesiaca realizovať jesenné výsevy mrkvy, vhodná je odroda ´Lysa´, petržlenu, napríklad odrodu ´Hanácká´, ´Alba´ či ´Olomoucká dlouhá´, taktiež cibule a špenátu ´Matador´pre budúci rok. Na jeseň vysádzame aj cesnak, ktorý pestujeme zo strúčikov. Strúčiky je vhodné minimálne 7 dní pred sadením ošetriť morením, aby sme predchádzali výskytu hubových ochorení a prítomnosti škodcov. Voľné záhony môžeme využiť aj na zelené hnojenie a obohatiť tak našu pôdu o živiny pre budúcu sezónu. Vhodnými rastlinami na výsev sú vika siata, hrach siaty, horčica biela, ovos siaty, či bôb. Postupne zo záhonov odstraňujeme pozberové zvyšky. Zdravé rastliny sú vhodným materiálom do kompostu, ktorý na jar zapracujeme do pôdy.

Dopestovanú úrodu môžeme ihneď konzumovať, ďalej spracovať alebo vhodne uskladniť. Uskladnenie sa však niekedy javí ako veľká veda, preto je dôležité poznať požiadavky jednotlivých plodín, aby sme si ich vedeli uchovať čo najdlhšiu dobu. Najbežnejším miestom na uskladnenie zeleniny sú tmavé pivničné priestory, chladné a dobre vetrané miestnosti, ale aj chladničky, ktoré sú najdostupnejšie pre všetky domácnosti. Na dlhodobé skladovanie je vhodná koreňová zelenina, neskorá kapusta, cesnak, cibuľa, kel… Pri uskladňovaní treba starostlivo vyberať plodiny, ktoré sú zdravé, nenapadnuté chorobami a škodcami, či mechanicky poškodené. Uskladňujeme očistenú, odlistenú zeleninu. Menej vhodné plodiny na dlhodobé skladovanie, ktoré skladujeme 1-4 týždne, sú rajčiny, kaleráb, karfiol, brokolica, listová zelenina…

Pocit vďačnosti napĺňa v tomto období nejedného záhradkára. Stoly naplnené vlastnou zeleninou sú trofejou uplynulej pestovateľskej sezóny. Veríme, že aj vďaka vysokej kvalite našich osív sa vám darí pestovať zdravú a chutnú zeleninku.

Prajeme vám ešte veľa síl a pekných chvíľ strávených vo vašich záhradách, a do skorého záhraníčenia, priatelia!

Semenárstvo | Starký jojo